AEG
AEG

AEG

AEG

Tajemniczo wyglądający skrót AEG odnosi się do pełnego sformułowania – Automatic Electric Gun, czyli innymi słowy mówiąc Auto Electric Gun, albo jeszcze inaczej Air Electric Gun. To repliki broni palnej, które niemal w pełni prezentują się tak jak standardowe karabiny wykorzystywane podczas rzeczywistych rozgrywek na placu bitewnym.
Jest to replika broni palnej która może występować w postaci nowoczesnych karabinów elektrycznych, w jakich wykorzystuje się specyficzne naboje – kulki plastikowe, mające charakterystyczne, ściśle określone wymiary liczące albo sześć milimetrów, albo siedem milimetrów. Warto wspomnieć, że na taką broń pneumatyczną mówi się repliki ASG. Co do amunicji wyżej wspomnianej natomiast, stosuje się ją, żeby wprowadzić kulki w ruch motoru napędzającego replikę broni.

 

W przypadku konstrukcji silnika elektrycznego w takim karabinie dochodzi do ruchu, a więc wystrzału w momencie, gdy spust broni zostanie odpowiednio naciśnięty. Wtedy następuje ruch obrotowy, który wynika z zastosowania przekładni zębatej. W konsekwencji tego naciąga się sprężyna, a znajdująca się wewnątrz plastikowa kulka, po prostu jest wystrzelana w powietrze. Jeśli dojdzie do zwolnienia, wtedy dynamicznie zmienia się ruch tłoka wdmuchującego powietrze poprzez dyszę i trafiającego do lufy. Ogólnie cały charakteryzowany proces strzelania z zastosowaniem elektrycznych replik broni nazywa się terminem gearbox. Wyróżnia się cztery główne typy magazynków wykorzystywanych w konstrukcjach replik elektrycznych.