Jak wygląda badanie ginekologiczne dziewicy?

Udając się po raz pierwszy do gabinetu ginekologicznego mamy zwykle mnóstwo obaw i tyle samo pytań. Warto przed wizytą odpowiednio douczyć się w tym temacie, aby uniknąć niespodzianek i móc wybrać się do lekarza bez jakiegokolwiek stresu.

Jak przygotować się do badania ginekologicznego dziewicy?

Przygotowanie się do pierwszego badania ginekologicznego w życiu powinnyśmy rozpocząć od przypomnienia sobie wszystkich faktów na temat naszych cykli miesiączkowych. W szczególności warto zastanowić się, kiedy doświadczyłyśmy okresu po raz pierwszy (i po raz ostatni) – najlepiej próbując określić dokładny przedział czasowy. Pomyślmy także, czy nie doskwierają nam jakieś konkretne objawy miesiączki i czy nie chciałybyśmy spytać lekarza o jakąś nurtującą nas kwestię. Wszystkie te informacje przydadzą się podczas rozmowy z ginekologiem w gabinecie.

Pozostałe czynności przygotowawcze wyglądają identycznie jak podczas regularnej wizyty u ginekologa. W skrócie: weźmy prysznic albo kąpiel i włóżmy wygodne ciuchy, które nie będą nas krępować i które łatwo będzie nam zdjąć przed badaniem.

Jak wygląda badanie ginekologiczne dziewicy?

Większą część każdego badania ginekologicznego stanowi tak naprawdę zwyczajna rozmowa z lekarzem, a nie badanie samo w sobie (które, nawiasem mówiąc, trwa zaledwie kilka minut). Ginekolog przeprowadzi z tobą wywiad lekarski, pytając cię o różne kwestie związane z miesiączką i sprawami intymnymi (stąd dobrze zawczasu przypomnieć sobie możliwie dużo faktów).

Następnie lekarz poprosi cię o zdjęcie ubrań od pasa w dół w celu wykonania badania (rzecz jasna nie na jego oczach, a w odpowiednim miejscu gabinetu – zwykle za parawanem). Właściwa część wizyty u ginekologa odbywa się na fotelu ginekologicznym. Lekarz zbada cię za pomocą wziernika (umieszczanego w przypadku dziewicy w odbycie), oceniając wygląd jego wewnętrznych ścianek. Jeśli inspekcja wypadnie pomyślnie i ginekolog nie dopatrzy się jakichkolwiek niepokojących objawów, to będziemy mogły się już ubrać i wysłuchać rezultatów badania.

Nie bądźmy zdziwione, jeśli lekarz zaproponuje nam jeszcze na koniec badanie piersi – jest to zupełnie normalne i pomaga uchronić się od ewentualnych zagrożeń związanych z chorobami lub nowotworami tej części ciała.

Ostatnim elementem każdych odwiedzin u ginekologa jest zazwyczaj zasugerowanie orientacyjnego terminu następnej wizyty. Najczęściej zaleca się wykonywanie badań ginekologicznych o charakterze kontrolnym raz w roku, choć w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów należy naturalnie zgłosić się wcześniej.